حضرت محمد صلی الله علیه و آله وسلم در آخرین سفر حج در کنار برکه غدیر ، حضرت علی علیه السلام را به جانشینی بعد خود منصوب کردند . اما پس از رحلت پیامبر اسلام ، توطئه ای صورت گرفت و فرد دیگری به حکومت نشانده شد .

قرار بود که خلیفه مسلمانان بعد از پیامبر ، حضرت علی علیه السلام باشد و بعد او پسرش حسن علیه السلام و بعد او حسین علیه السلام و سپس ، فرزندان حسین .

دشمنان اسلام خواستند که با شهید کردن امام حسین علیه السلام ، رشته امامت را قطع کنند . اما به فضل الهی امام سجاد علیه السلام که در بستر بیماری افتاده بودند ، از چشم ایشان مخفی ماندند و از کشتار کربلا زنده ماندند .

در قرآن کریم ، خاندان پیامبر ، اینگونه معرفی شده اند :

حسن و حسین علیهما السلام ، پسران پیامبر هستند .

حضرت فاطمه سلام الله علیها ، دختر پیامبر، مصداق عبارت «زنان» هستند .

حضرت علی علیه السلام ، جان پیامبر است .

از این رو ، امام حسین علیه السلام ، جزو خاندان پیامبر مکرم اسلام معرفی شده اند .

مردمی که در کربلا ، بر روی امام حسین علیه السلام شمشیر کشیدند ، این آیه و ماجرای روز مباهله را به یاد داشتند ولی قادر به پذیرفتن حرف حق نبودند .

در مورد واقعه عاشورا

61 سال پس از هجرت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله وسلم ، از مکه به مدینه و تشکیل جامعه اسلامی ، یزید ، به ناحق ، حاکم ممالک اسلامی شده بود و برای کشتن نوه ی پیامبر ، لشکری را به کربلا فرستاد و حسین بن علی علیه السلام و 72 تن از یاران وفادارش را به شهادت رساند .

این جنگ در روز دهم ماه محرم رخ داد . ده به عربی می شود «عشره» برای همین به این روز ، عاشورا می گویند.

امام حسین علیه السلام ، جزو خاندان پاک پیامبر هستند .

در نگاه شیعه ، امام حسین علیه السلام ، امام معصوم هستند یعنی در فکر و رفتار ، معصوم از هر نوع خطا و اشتباهی می باشند .

آیه تطهیر چنین می گوید : « همانا خداوند خواسته که شما اهل بیت را از هر گونه پلیدی دور کند و شما را به بالاترین درجه طهارت برساند . »

ایشان در روز عاشورا برای لشکر مقابل ، صحبت کردند و چند پیک فرستادند تا پیام ایشان را به آنها برساند بلکه به خود بیایند . اما حرف امام در آنها تاثیرگذار نبود .

امام حسین علیه السلام ، حال ایشان را اینگونه وصف کردند : « حرف حق در قلب های شما نفوذ نمی کند زیرا شکم هایتان از مال حرام پر شده است . »

دشمنان دین خدا ، خواستند با شهید کردن امام حسین علیه السلام ، رشته امامت را قطع کنند . اما به فضل الهی، امام سجاد علیه السلام که در بستر بیماری بودند ، از چشم ایشان مخفی و از کشتار کربلا زنده ماندند و ایشان و فرزندان از نسل ایشان ، ادامه دهنده سلسله امامت شدند .

حرم مطهر امام حسین علیه السلام در شهر کربلا در کشور عراق واقع شده است . حرم برادر وفادارش، ابوالفضل العباس علیه السلام ، در نزدیکی حرم ایشان قرار دارد .

سالگرد چهلمین روز شهادت امام حسین علیه السلام « اربعین » خوانده می شود .

پیاده روی اربعین ، یک از باشکوه ترین وقایع جهان اسلام است که در کشور عراق شاهد آن هستیم . محبان خاندان امامت و ولایت ، جاده ها و خیابان ها را به عشق امام حسین علیه السلام پیاده طی می کنند تا به کربلا برسند .

در بین زائران، هم مسلمان و هم غیر مسلمان وجود دارد . هم عرب و هم غیر عرب وجود دارد . اینها انسانهای حق طلبی هستند که با فطرت پاک ، پس از 1400 سال ، ندای « هل من ناصر ینصرنی » امام حسین را به گوش جان شنیده اند و برای ابراز ارادت و هم پیمان شدن با او به زیارت حرم مطهرش می شتابند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *